پرسش وپاسخ تاش رنگ
سوالات فنی
۱۱ آذر ۱۳۹۷
لوح فشرده
لوح فشرده
۱۹ آذر ۱۳۹۷

استمپرچیست؟

استمپر-دیجیتال

استمپر چیست؟

محصولی واسطه ای در تولید سی دی یا دی وی دی می باشد .
که اطلاعات مربوط به دیسک خام یا پر شده بر روی آن حک می گردد. با توجه به این مساله که دقت ثبت اطلاعات در حد نانومتر می باشد .
ساخت استمپر نیازمند بکار گیری فن آوری پیشرفته­ ای می باشد که تنها در ده کارخانه در سطح دنیا موجود می باشد که کارخانه می دیسک یکی از این کارخانه ها است.

همان طور که از نام استمپر ( مهر= Stamper ) مشخص است این قطعه به صورت یک مهر عمل می نماید .

مراحل تولید این محصول به صورت زیرمیباشد.

همزمان با تزریق ماده اصلی دیسک،اطلاعات مورد در خواست مشتری که شامل فیلم ، نرم افزار ، بازی و … می باشد به صورت اطلاعات باینری ۱۹۰ بر روی یک قطعه فلز نیکل ثبت و تشکیل می گردد .
که دقت این اطلاعات ثبت شده در حد نانو متر می باشد.

به عبارت دیگر ، از روی نسخه اصلی مورد نظر جهت تکثیر(Master) ،قطعه ای صنعتی ساخته می شود که از این پس نقش قالب را داشته و سی دی یا دی وی دی که از روی آن ساخته می شود از لحاظ محتوا دقیقاً خصوصیات این استمپر و در واقع خصوصیات فایل Master را دارا ست . بنابراین تعیین اینکه یک سی دی یا دی وی دی پس از تولید خام باشد و یا پری ریکورد به استمپر آن بستگی دارد و این بدین معنی است که استمپر دی وی دی و سی دی های خام بدون اطلاعات و دیتا بوده ولی استمپر دی وی دی و سی دی های پری ریکورد حاوی اطلاعات و دیتای مورد نظر مشتری می باشد.

فرایند تولید یک استمپر به حداقل مدت زمان ۴ ساعت نیاز دارد ولیکن به دلیل فقدان این فن آوری در کشور در سالیان قبل، فایل مورد نظر می بایست به یکی از کشورهای دارای فن آوری ساخت استمپر ارسال و پس از ساخت از طریق پست عودت داده می شد که در بهترین شرایط و در صورت ارسال فایل به یکی از کشورهای دبی یا ترکیه و مشروط بر تولید سفارش در همان روز ، فرآیند مذکور نیازمند حداقل ۴ روز کاری بود. این نکته نیز شایان ذکر است که به دلیل آنکه استمپر قطعه بسیار حساسی می باشد، لذا ممکن است در هنگام حمل و نقل و یا در فرآیند تولید دیسک دچار آسیب شود که در چنین شرایطی تمامی مراحل می باید از ابتدا انجام شود که نتیجه آن طولانی تر شدن زمان تهیه و تولید استمپر می باشد.

با هدف رفع مشکلات فوق و پاسخگویی به نیاز تهیه استمپر در داخل کشور، شرکت ریزموج سیستم در شهریور ماه سال ۱۳۸۵اقدام به راه اندازی سالن استمپر در کارخانه می دیسک نمود و هم اکنون با در اختیار داشتن دو خط استمپر تولید سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ و توانایی تولیدروزانه ۵۰۰ عدد استمپر به عنوان بزرگترین تولید کننده استمپر در دنیا قادر است علاوه بر پاسخگوئی به نیاز مشتریان داخلی ، اقدام به ارائه خدمات به بسیاری از کشورهای خاورمیانه که خود زمانی فروشنده این محصول بوده اند ( مانند امارات متحده عربی ) نماید.

این نکته حائز اهمیت است که سرعت بالای تولید ، کیفیت بسیار عالی محصول تولیدی و ضایعات حداقل سی دی یا دی وی دی از مزایای این روش می باشد و علاوه بر آن استمپر برای تولیدهای مجدد سفارش باقی مانده و مورد استفاده قرارمی گیرد

اکنون این واحد تولیدی با فعالیت شبانه روزی خود آمادگی تولید استمپرهای زیر را دارد:

استمپر CD
استمپر DVD5
استمپر DVD9L0

استمپر DVD9L1

استمپر DVD10

استمپر Blu-Ray

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *