استمپر

استمپر  محصولی واسطه ای در تولید سی دی یا دی وی دی می باشد که اطلاعات مربوط به دیسک خام یا پر شده بر روی آن حک می گردد. با توجه به این مساله که دقت ثبت اطلاعات در حد نانومتر می باشد ، ساخت استمپر  نیازمند بکار گیری فن آوری پیشرفته­ ای می باشد که تنها در ده کارخانه در سطح دنیا موجود می باشد که کارخانه می دیسک یکی از این کارخانه ها است.

همان طور که از نام استمپر ( مهر= Stamper ) مشخص است این قطعه به صورت یک مهر عمل می نماید . برای تولید این محصول ، همزمان با تزریق ماده اصلی دیسک فشرده ( پلی کربنات )، اطلاعات مورد در خواست مشتری که شامل فیلم ، نرم افزار ، بازی و … می باشد به صورت اطلاعات باینری ۱۹۰ بر روی یک قطعه فلز نیکل ثبت و تشکیل می گردد که دقت این اطلاعات ثبت شده در حد نانو متر می باشد.

به عبارت دیگر ، از روی نسخه اصلی مورد نظر جهت تکثیر(Master) ،قطعه ای صنعتی ساخته می شود که از این پس نقش قالب را داشته و سی دی یا دی وی دی که از روی آن ساخته می شود از لحاظ محتوا دقیقاً خصوصیات این استمپر  و در واقع خصوصیات فایل Master را دارا ست . بنابراین تعیین اینکه یک سی دی یا دی وی دی پس از تولید خام باشد و یا پری ریکورد به استمپر آن بستگی دارد و این بدین معنی است که استمپر دی وی دی و سی دی های خام بدون اطلاعات و دیتا بوده ولی استمپر دی وی دی و سی دی های پری ریکورد حاوی اطلاعات و دیتای مورد نظر مشتری می باشد.

فرایند تولید یک استمپر به حداقل مدت زمان ۴ ساعت نیاز دارد ولیکن به دلیل فقدان این فن آوری در کشور در سالیان قبل، فایل مورد نظر می بایست به یکی از کشورهای دارای فن آوری ساخت استمپر  ارسال و پس از ساخت از طریق پست عودت داده می شد که در بهترین شرایط و در صورت ارسال فایل به یکی از کشورهای دبی یا ترکیه و مشروط بر تولید سفارش در همان روز ، فرآیند مذکور نیازمند حداقل ۴ روز کاری بود. این نکته نیز شایان ذکر است که به دلیل آنکه استمپر  قطعه بسیار حساسی می باشد، لذا ممکن است در هنگام حمل و نقل و یا در فرآیند تولید دیسک دچار آسیب شود که در چنین شرایطی تمامی مراحل می باید از ابتدا انجام شود که نتیجه آن طولانی تر شدن زمان تهیه و تولید استمپر می باشد.

با هدف رفع مشکلات فوق و پاسخگویی به نیاز تهیه استمپر در داخل کشور، شرکت ریزموج سیستم در شهریور ماه سال ۱۳۸۵اقدام به راه اندازی سالن استمپر در کارخانه می دیسک نمود و هم اکنون با در اختیار داشتن دو خط استمپر تولید سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ و توانایی تولیدروزانه ۵۰۰ عدد استمپر به عنوان بزرگترین تولید کننده استمپر  در دنیا قادر است علاوه بر پاسخگوئی به نیاز مشتریان داخلی ، اقدام به ارائه خدمات به بسیاری از کشورهای خاورمیانه که خود زمانی فروشنده این محصول بوده اند ( مانند امارات متحده عربی ) نماید.

این نکته حائز اهمیت است که سرعت بالای تولید ، کیفیت بسیار عالی محصول تولیدی و ضایعات حداقل سی دی یا دی وی دی از مزایای این روش می باشد و علاوه بر آن استمپر برای تولیدهای مجدد سفارش باقی مانده و مورد استفاده قرارمی گیرد

اکنون این واحد تولیدی با فعالیت شبانه روزی خود آمادگی تولید استمپرهای زیر را دارد:

استمپر CD

استمپر DVD5

استمپر DVD9L0

استمپر DVD9L1

استمپر DVD10

استمپر Blu-Ray

استمپر