استمپر-دیجیتال
استمپرچیست؟
۱۹ آذر ۱۳۹۷
چاپ صنعتی چیست؟
چاپ صنعتی چیست؟
۱۹ آذر ۱۳۹۷

لوح فشرده

لوح فشرده

لوح فشرده یا سی‌دی (به انگلیسی: Compact disc) یک لوح گرد نوری است که برای انبار کردن داده‌های رقمی (دیجیتالی) به کار می‌رود. لوح فشرده در اصل برای کار با آواهای دیجیتالی شده، اختراع شده بود و همچنین به عنوان ابزار ذخیره و انبارش داده‌ها یا همان لوح فشرده فقط خواندنی (سی‌دی رام CD-ROM) هم استفاده می‌شود.

ابزاری که توانایی خواندن سی‌دی رام را دارند امروزه از اجزاء استاندارد رایانه‌های شخصی بشمار می‌روند. روی‌هم‌رفته لوح‌های فشردهٔ آوایی با لوح‌های فشرده فقط-خواندنی تمایز دارند و لوح‌نوازهایی (CD players) که برای شنیدن آوا درست شده‌اند نمی‌توانند داده‌هایی که بر روی سی‌دی رام انبار شده را درست بفهمند، گرچه رایانه‌های شخصی معمولاً می‌توانند لوح صوتی را هم بنوازند.

این ابزار توسط شرکت‌های Philips و Sony توسعه یافت و ۱۹۸۲ منتشر شد.

هرچند آمار فروش لوح فشرده در سال ۲۰۰۷ به بیش از ۲۰۰ میلیون می‌رسد ولی با گسترش مصرف حافظه‌های قابل حمل مثل Flash Memory و ذخیره‌سازهای قابل حمل مصرف لوح فشرده به نصف تقلیل یافته‌است.[۱][۲]

لازم است ذکر شود که بازی‌های پلی‌استیشن و اکس‌باکس هم روی cd است.

لازم به ذکراست این نوع دیسک اولین بار در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۷ هجری شمسی) توسط شرکت فیلیپس و سونی به عنوان دیسک نوری برای ذخیره موسیقی*cda معرفی شد. پس از یک سال کار مداوم پیشرفت زیادی در کیفیت صدا و حجم ذخیره شده به وجود آمد و در ۱۹۸۱ اولین محصول این نوع لوح با محتوی «سمفونی آلپ» ساخته ریچارد اشتراوس در کشور آلمان ساخته و عرضه گردید و در برنامه «جهان فردا» شرکت BBC پخش شد. هرچند ساخت لوح فشرده ابتدا به عنوان پخش صوت ابداع شده بود ولی در سال ۱۹۸۵ لوح رایانه‌ای CD-ROM و در سال ۱۹۹۰ CD-Rcordable برای ذخیره اطلاعات و داده‌ها ساخته شد.
مخترع CD یا لوح فشرده یا compact disc نوریو اوگاا بوده که در سال ۱۹۸۲ به ریاست شرکت بزرگ سونی رسید و وی در سن ۸۱ سالگی در سال ۲۰۱۱ درگذشت.

مشخصات cd

CD-R

CD-R    ماده اولیه: پلی کربنات

CD-R

ظرفیت هر سی دی: ۷۰۰ مگابایت

CD-R    ظرفیت تولید کارخانه: بیش از یک میلیون در روز

CD-R    تعداد خطوط تولید سی دی خام: بیش از ۲۰ خط تولیدی (تولید ۴۵۰۰۰ عدد سی دی در هر خط)

CD-R   زمان ضبط فایل: ۸۰ دقیقه

DVD+/‐R

دی وی دی :
ماده اولیه: پلی کربنات
ظرفیت هر دی وی دی ۵: ۷ / ۴ گیگابایت دیتا
تعداد خطوط تولید DVD5 خام: بیش از ۱۰ خط تولیدی (تولید ۲۲۰۰۰ عدد دی وی دی در هر خط)
زمان ضبط فایل: ۱۲۰ دقیقه
DVD+/‐R دی وی دی ۹:
ماده اولیه: پلی کربنات
ظرفیت هر دی وی دی ۹: ۵ / ۸ گیگا بایت دیتا

زمان ضبط فایل: ۲۴۰ دقیقه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *