استمپر
استمپر محصولی واسطه ای در تولید سی دی یا دی وی دی می باشد که اطلاعات مربوط به دیسک خام یا پر شده بر روی آن حک می گردد. با توجه به این مساله که دقت ثبت اطلاعات در حد نانومتر می باشد ، ساخت استمپر نیازمند بکار گیری فن آوری پیشرفته­ ای می باشد که تنها در ده کارخانه در سطح دنیا موجود می باشد که کارخانه می دیسک یکی از این کارخانه ها است.
همان طور که از نام استمپر ( مهر= Stamper ) مشخص است این قطعه به صورت یک مهر عمل می نماید . برای تولید این محصول ، همزمان با تزریق ماده اصلی دیسک فشرده ( پلی کربنات )، اطلاعات مورد در خواست مشتری که شامل فیلم ، نرم افزار ، بازی و ... می باشد به صورت اطلاعات باینری 190 بر روی یک قطعه فلز نیکل ثبت و تشکیل می گردد که دقت این اطلاعات ثبت شده در حد نانو متر می باشد.
به عبارت دیگر ، از روی نسخه اصلی مورد نظر جهت تکثیر(Master) ،قطعه ای صنعتی ساخته می شود که از این پس نقش قالب را داشته و سی دی یا دی وی دی که از روی آن ساخته می شود از لحاظ محتوا دقیقاً خصوصیات این استمپر و در واقع خصوصیات فایل Master را دارا ست . بنابراین تعیین اینکه یک سی دی یا دی وی دی پس از تولید خام باشد و یا پری ریکورد به استمپر آن بستگی دارد و این بدین معنی است که استمپر دی وی دی و سی دی های خام بدون اطلاعات و دیتا بوده ولی استمپر دی وی دی و سی دی های پری ریکورد حاوی اطلاعات و دیتای مورد نظر مشتری می باشد.این نکته حائز اهمیت است که سرعت بالای تولید ، کیفیت بسیار عالی محصول تولیدی و ضایعات حداقل سی دی یا دی وی دی از مزایای این روش می باشد و علاوه بر آن استمپر برای تولیدهای مجدد سفارش باقی مانده و مورد استفاده قرارمی گیرد تولیدات استمپری به شرح زیر میباشد
استمپر CD
استمپر DVD5
استمپر DVD9L0
استمپر DVD9L1
استمپر DVD10
استمپر Blu-Ray