انواع چاپ

چاپ سی دی و دی وی دی به سه روش افست، دیجیتال و سیلک اسکرین و تولید به روش استمپر و داپلیکیتور می باشد که به اختصار هر کدام را توضیح می دهیم.

۱ – چاپ افست :  افست نوعی از چاپ است  که به صورت چهاررنگ همزمان توسط دستگاه چاپ افست انجام می­گیرد. دراین روش چاپی ، چاپ روی سی دی از بالاترین کیفیت برخوردار است که دلیل آن توانایی بالای اجرای ترام ۱۰۰- ۰ ، در چهار رنگ CMYK بصورت همزمان می باشد . کیفیت مرغوب این چاپ دقیقاً مشابه چاپ افست بر روی کاغذ است و جهت استفاده در تبلیغات خاص برای جذب مشتری مناسب می باشد .

۲ – چاپ دیجیتال: دیجیتال نوعی از چاپ است که عمل چاپ توسط پرینترهایی انجام می شود که CD Tray  داشته و توانایی چاپ بر روی سی دی به صورت دیجیتال یا پرینتی را دارند.

۳ – چاپ سیلک اسکرین:  سیلک نوعی از چاپ به صورت رنگ های جداگانه است که معمولاً به صوت تک رنگ تخت انجام می گیرد. در این روش چاپی که بصورت تفکیکی صورت می پذیرد طرح روی سی دی از کیفیت فوق العاده بالایی ( به علت برداری بودن طرح ) برخوردار است و همچنین به علت ضخامت بیشتر رنگی ، دوام رنگ بر روی سی دی طولانی تر بوده و از کیفیت فوق العاده مطلوبی بهره می برد.

چاپ

چاپ

چاپ

چاپ

4 – استمپر: استمپر محصولی واسطه ای در تولید سی دی یا دی وی دی می باشد  که اطلاعات مربوط به دیسک خام یا پر شده بر روی آن حک می گردد. با توجه به این مساله که دقت ثبت  اطلاعات در حد نانومتر می باشد ، ساخت استمپر نیازمند  بکار گیری فن آوری پیشرفته­ ای می باشد که تنها در ده کارخانه در سطح دنیا موجود می باشد.

همان طور که از نام استمپر ( مهر=  Stamper ) مشخص است این قطعه  به صورت یک مهر عمل می نماید . برای تولید این  محصول  ، همزمان با تزریق ماده اصلی دیسک فشرده ( پلی کربنات )، اطلاعات مورد در خواست مشتری که شامل فیلم ، نرم افزار ، بازی و … می باشد به صورت اطلاعات باینری ۱۹۰ بر روی یک قطعه فلز نیکل ثبت و تشکیل می گردد که  دقت این اطلاعات ثبت شده در حد نانو متر می باشد.

به عبارت دیگر ، از روی نسخه اصلی مورد نظر جهت تکثیر(Master) ،قطعه ای صنعتی ساخته می شود که از این پس نقش قالب را داشته و سی دی یا دی وی دی که از روی آن ساخته می شود  از لحاظ محتوا دقیقاً خصوصیات این  استمپر و در واقع خصوصیات فایلMaster  را دارا ست . بنابراین تعیین اینکه یک سی دی یا دی وی دی پس از تولید خام باشد و یا پری ریکورد  به استمپر آن بستگی دارد و این بدین معنی است که  استمپر  دی وی دی و  سی دی های خام بدون اطلاعات و دیتا بوده  ولی استمپر دی وی دی و  سی دی های پری ریکورد حاوی اطلاعات و دیتای مورد نظر مشتری می باشد.

فرایند تولید یک استمپر به حداقل مدت زمان ۴ ساعت نیاز دارد ولیکن به دلیل فقدان این فن آوری در کشور در سالیان قبل، فایل مورد نظر می بایست به یکی از کشورهای دارای  فن آوری ساخت استمپر ارسال و پس از ساخت از طریق پست عودت داده  می شد که در بهترین شرایط و در صورت ارسال فایل به یکی از کشورهای دبی یا ترکیه و مشروط بر تولید سفارش در همان روز  ، فرآیند مذکور نیازمند  حداقل ۴ روز کاری بود. این نکته  نیز شایان ذکر است که به دلیل آنکه استمپر قطعه بسیار حساسی می باشد،  لذا ممکن است در هنگام حمل و نقل و یا در فرآیند تولید دیسک دچار آسیب شود که در چنین شرایطی تمامی مراحل می باید از ابتدا انجام شود که نتیجه آن طولانی تر شدن زمان تهیه و تولید استمپر می باشد.

این نکته حائز اهمیت است که سرعت بالای تولید ، کیفیت بسیار عالی محصول تولیدی  و ضایعات حداقل سی دی یا دی وی دی از مزایای این روش می باشد و علاوه بر آن استمپر برای تولیدهای مجدد سفارش باقی مانده و مورد استفاده قرارمی گیرد.اکنون این واحد تولیدی با فعالیت شبانه روزی خود آمادگی تولید استمپرهای زیر را دارد:

استمپر CD – استمپر DVD5
استمپر DVD9L0 – استمپر DVD9L1
استمپر DVD10 – استمپر Blu-Ray

چاپ

چاپ

چاپ

چاپ

تولید CD استمپر و DVD استمپراورجینال پشت نقره ای

در فرایند تولید لوح فشرده استمپری یا اورجینال، ابتدا از فایل مستر ( محتوای CD یا DVD ) که برای تکثیر آماده شده، یک قالب از جنس نیکل تهیه می گردد ( قالب استمپر ). در مرحله بعد مواد تشکیل دهنده لوح فشرده (پلی کربنات) توسط دستگاه های تمام اتوماتیک روی طلق مخصوص CD تزریق می شود.

در قسمت اصلی این فرایند قالب اسمپر با ضربه ای که به لوح فشرده وارد می کند اطلاعات تکثیر را روی CD یا DVD حک می کند. سپس محصولات تولید شده وارد مرحله چاپ افست یا سیلک ۵ رنگ می شوند. این روش تولید و چاپ لوح فشرده به دلیل هزینه های جانبی ( تهیه فیلم و زینک و قالب استمپر ) در تیراژهای ۵۰۰۰ عدد به بالا مقرون به صرفه می باشد. تاش لوح رنگ مرکز تخصصی چاپ CD , چاپ DVD  , تولید استمپری , تکثیر CD , تکثیر DVD , با بهره گیری از تکنولوژی روز دنبا حتی در ایام تعطیل آماده خدمت رسانی به شما هموطنان عزیز می باشد . چاپ سی دی – دی وی دی در این مرکز به روش چاپ افست CD  و چاپ دیجیتال سی دی انجام می شود. همچنین تکثیر به روش تولید اورجینال و رایت “داپلیکشن” صورت می پذیرد.

 فرایند تولید CD و DVD در خط تولید استمپر

 

۱ – تهیه قالب استمپر

۲ – تزریق پلی کربنات

۳ -تکثیر سریع به وسیله استمپر

۴ – متالایز

۵ – اسکن و کنترل کیفیت

۶ – تهیه فیلم و زینک

۷ – چاپ افست یا سیلک ۵ رنگ

چاپ

5 – تکثیر داپلیکیتوری : این نوع روش تکثیر، مناسب تکثیر در تیراژ کم (زیر هزار عدد) و تنوع زیاد می باشد و به صورت دستی (manually) در دستگاه های داپلیکیتور ۱ به ۹ انجام می پذیرد. از مزایای این روش سرعت عمل بالا در تیراژهای کم در مقایسه با تکثیر استمپری می باشد.

چاپ

چاپ

چاپ